7 zajímavostí o Fidget spinner

U nás se fenomén jménem Fidget spinner roztočil letos v květnu. Víte, kdo ho vynalezl, jak vypadal původně, jak drahý spinner si můžete koupit v Česku nebo kde ho koupit a jaké zvláštní spinnery najdete ve světě?

1. Fidget spinner si v roce 1997 nechala patentovat americká vědkyně Catherine Hettingerová. Inženýrka chemie z Floridy žije s minimálním příjmem. Patent na původní fidget spinner vypršel v roce 2005 a paní Hittingerová neměla 400 dolarů na jeho prodloužení (necelých 10tis Kč). První prototyp vypadal jako klobouček a točil se na prstě. Neměl ložiska ani efektní tvary, které mají spinnery dnes. Caherine Hettingerová prodávala své první spinnery na trzích, rozesílala je do firem, výrobcům a obchodníkům, ale nikdo o něj neměl zájem. O výrobě spinnerů prý uvažovala firma Hasbro, známý výrobce hraček, jako třeba i Barbie. Dnes patrně manažeři litují, že to tehdy odpískali.

2. Fidget spinner vznikl proto, aby se děti zabavily. Světem letí informace o tom, že na výletě za svou sestrou v Izraeli viděla inženýrka Catherine pákistánské děti, plné agrese, jak hází kameny po vojácích a přemýšlela, jak jim pomoci. Chtěla vymyslet levnou hračku, dostupnou všem dětem, která je zabaví, hned tak se nerozbije a pomůže jim odreagovat se. Druhá verze vypráví o vzniku spinneru, když byla Catherine nemocná a potřebovala zabavit dceru, v rámci hry vznikl první prototyp spinneru.

3. Fidget spinner byl tedy účelově stvořený na relaxaci, zlepšení soustředění, teoreticky by mohl pomáhat autistům, hyperaktivním dětem i dospělým, zmírňovat napětí. Loni v prosinci časopis Forbes vyhlásil spinner kancelářskou hračkou na rok 2017. To už měly spinnery slušně našlápnuto.

4. V říjnu 2016 se na projektu Kickstarter.com objevil startup na Fidget Cube – hračky pro nervózní dospělé do kanceláří. V těchto starovacích programech nabídnete nápad a poprosíte lidi a investory o finance. Na projekt bylo třeba 15tis dolarů. Ale vybralo se 6 milionů – úspěch budoucích spinnerů měl cestu otevřenou.

5. Ve světě se velký zájem o spinner zvedl letos v březnu. V dubnu už byly spinnery nečastěji prodávanými hračkami na Amazon.com a v květnu se rozhořela mediální aktivita kolem spinnerů i u nás. Já si pamatuji, jak jsem o nich četla na iDnes.cz koncem května. To ještě na základní škole mých synů moc spinnerů nebylo. O týden později už to byla hračka, co ji měla půlka třídy. I u nás se jeden kovový spinner nachází a druhý přivezou dnes. A ano, docela se sním všichni zabavíme. I na Venilafi.cz jsme si o Fidget spinner už zahráli v soutěži.

6. V Česku koupíte základní verze spinnerů od 89,- Kč, dražší jsou kolem 500-700,- Kč. Spinnery můžete koupit na benzínkách, ve vietnamských obchodech, v chovatelských potřebách, v obchodech pro kojence, samozřejmě v hračkárnách, kde byste je čekali spíše, nebo mezi technilogickými vychytávkami… Zkrátka je spíš s podivem, že je někde nenabízí.


7. Ve světě si můžete pořídit i dražší spinnery. Například na fotce vidíte luxusní spinner designéra Steva Raffnera. Bílé zlato 18k je osázené 950 diamanty. Spinner se dá pořídit za něco málo přes 92.400 eur, asi 2,5 milionu korun.

Už jste si spinnery vyzkoušeli, máte doma, umíte triky nebo vám to nic neříká?

Pokud se vám článek líbil, sdílejte a lajkujte.

Autor: Eva Králová

1 komentář u „7 zajímavostí o Fidget spinner“

  1. Zajímavý článek…zatím mi spinner nic neříká…až na ten zlatý, co je
    osázený diamanty…Tak to je síla…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *