Co fotit na podzim

Pro fotografy je podzim tím nejkrásnějším ročním obdobím. Zelené listnaté stromy se mění na tisíce odstínů červené a oranžové, hnědé a žluté. Příroda se chystá k odpočinku a je tedy na vás, abyste se teple oblékli a vyrazili s fotoaparátem ven. Máme pro vás pár tipů na jednoduché podzimní fotografie.

Jelení siluety

Na podzim můžete vidět jeden ze zázraků přírody: jeleny v říji. Od září do listopadu spolu bojují o přízeň laní. Silní jedinci za hlasitého troubení odhánějí ty slabé a dávají laním najevo, že jsou pro ně žádané. Foťte jeleny z bezpečné vzdálenosti, abyste je nevyplašili.

Krajina

Nejoblíbenější čas na focení je hned po východu slunce, nebo těsně před jeho západem. Světlo je v té době zcela unikátní, v krásných měkkých odstínech a teplých barvách. Výhodou je, že nemusíte brzy vstávat, abyste mohli vyfotit ta nejkrásnější místa.

Zvířata

Podzim je pro zvířata rušným obdobím, protože se připravují na zimu a hledají zdroje potravy. Zjistěte, jaké mají denní zvyky a kdy jsou nejaktivnější. Při focení k nim nechoďte moc blízko, abyste je nerušili.

Ranní mlha

Na podzim jsou chladné noci a teplé dny a tato velká změna teploty poskytuje ideální podmínky pro vytváření mlhy. Nejkrásnější mlha je v čase východu slunce, ale trvá jen krátce, než se začne vypařovat, takže musíte fotit rychle. Dobrou volbou k focení jsou jezery a řeky, údolí, lesy nebo zříceniny hradů.

Odrazy

Využijte bohatou barvu krajiny. Najděte si místo hodně vysoko, abyste při focení jezera vytvořili co největší odraz. Ideální je pěkné nevětrné počasí, kdy je hladina vody co možná nejstabilnější pro zachycení dokonalého zrcadlového obrazu. Foťte zády ke slunci tak, aby byla krajina celkově osvětlená.

Listy

Když listy spadnou na zem, můžete vidět jejich krásně barevné odstíny, jemnou strukturu, čímž jsou ideální pro fotografování zblízka.

Zátiší

Focení zátiší je skvělý nápad, když je venku škaredě a ani ten nejostřílenější fotograf nemá náladu jít do přírody. Na kuchyňském stole si vytvořte stylové pozadí, třeba z utěrek a ubrusu, dejte na ně podzimní dekorace, upravte osvětlení a můžete fotit. Snažte se zaostřit celou scénu, nebo jen hlavní předmět.

Autorka článku: Anežka Netočná