Jak rozvíjet motoriku dítěte s míčem

Rozvíjení hrubé a jemné motoriky naučí děti obratnosi těla, rukou a nohou, ale pomáhá jim zvládat současné i pozdější náročnější úkoly. Například komunikaci, prostorové vnímání a mnoho dalšího. S míčem si užijete mnoho zábavy a navíc s ním dítě procvičíte v mnoha dovednostech. V létě můžete využít třeba nafukovací míče na plážích, ale vhodné jsou i k celoročnímu využití doma, zvláště pro menší děti.

Nafukovací plážové míče mají obvykle krásný desing, dítě si tak může hrát se svojí oblíbenou Hello Kitty nebo Minnie. Mimochodem myška Minnie a její parťák Mickey Mouse příští rok oslaví sto let své existence. Takže předpokládám, že příští rok budou na plážích k vidění právě tyto motivy.

Nafukovací míče jsou také velmi lehké, takže je dítě snáz chytne a neuhodí ho. A zároveň jsou obvykle i rozměrově větší, takže třeba při kopání do míče se malé dítě lépe trefí a kromě rozvíjení motoriky má taková hra i blahodárné účinky na vyšší sebevědomí dítěte, když mu všechno tak dobře jde.

Rozvíjet motoriku dítěte s míčem můžete několika formami her. Házejte si, ve stoje nebo v sedě, v běhu… Posaďte se proti sobě na zem, nohy roznožte dál od sebe a míč si koulejte po zemi. Kopejte do míče. Kromě fotbalu nebo posílání si míče kopáním se můžete trefovat do nějakého cíle. Můžete také kopat do míče na přeskáčku levou a pravou nohou apod. Obtížnost i míč přizpůsobte věku a schopnostem dítěte. Hra a terénink by pro dítě měly být zábavou, mělo by tedy většinu úkolů hravě zvládat.

Při samotné hře rozvíjejte i komunikaci, zvukové projevy a výslovnost. Povídejte si s dítětem (hoď mi míč, chytej míč, pošli míč, apod.), ale ať i dítě rozvíjí komunikaci. Můžete začít jednoduchým propojením pohybu míče se slovy nebo slovem. Při házení vždy zvolejte „HOP“, při koulení „KUTULULU“, při kopnutí „KOP“ apod. Možností je hodně a dítě bude po vás rádo opakovat a postupně se zapojí i do této slovní hry.

Jak vidíte, míč patří k hračkám, které naučí děti mnohem více, než by nás třeba vůbec napadlo. Nafukovací míče můžete zakoupit na stránkách internetového obchodu Terulka.cz od 55,- Kč za plážový balón.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *