Jak se zbavit mravenců

V pohádkách pomáhají. Jsou pilní, pracovití a tam, kde se objeví, jsou všichni nadšení z jejich roztomilého vzezření. Řeč je o mravencích. Kdo by neznal populárního Ferdu Mravence, který všechno umí? Nebo mravenečky, kteří pomáhají Jiříkovi sbírat perly, které poztrácela Zlatovláska. Skutečnost je ale poněkud jiná. V momentě, kdy hospodyňka zahlédne malého tvorečka v kuchyni, okamžitě začne hledat ten nejspolehlivější prostředek, jak se ho zbavit. Mravenci jsou opravdu výkonní a zvládnou se dostat prakticky všude. Do nádob s cukrem, sáčků s pečivem nebo lahví s ovocným sirupem. Situace je vážná, mravenci musí pryč.
Prvním krokem v boji proti mravencům v domácnosti je průzkum terénu. Je třeba najít a zmapovat cestičky, kudy se do kuchyně či spižírny vydávají. Pokud je přístupová cesta odhalena, je možné se pustit do boje. První metodou je klasický chemický způsob. Na trhu je k dispozici celá škála prostředků proti mravencům – od sprejů, přes prášky, postřiky až po gely, které mravenci zanesou do hnízda a dochází tak k vyhubení jejich populace přímo od základů. Tyto prostředky bývají velmi účinné, ale pro jejich používání platí přísná pravidla. Vzhledem k tomu, že jsou od podstaty jedovaté, je nutné zvláště obezřetně hlídat děti nebo domácí zvířata, aby jim nezpůsobily zdravotní komplikace. Více o mravencích a chemickém boji s nimi se dozvíte v článku Jak na mravence.

Mravenčí problém trápil už naše babičky a prababičky. Lze předpokládat, že chemický arzenál k dispozici neměly. Musely si tedy poradit s tím, co jim jejich domácnost skýtala. Všeobecně platí, že mravenci nemají rádi aromatické látky. Proto se doporučuje nasypat jim do cesty například skořici, bazalku, mátu, pepř, karí nebo pálivou papriku. Pokud máte k dispozici ocet nebo citrónovou šťávu, je to rovněž spolehlivý prostředek, který naše nevítané hosty zažene. Efektivním přírodním insekticidem bývá rovněž prášek na praní, saponát, nebo zubní pasta, kterou můžeme utěsnit otvory, kterými mravenci vnikají do naší domácnosti.


Účinným prostředkem v boji proti mravencům je i prevence. Pokud nechceme, aby se nám kuchyň přímo hýbala, je třeba ji vždy pečlivě uklidit. Nikde by neměly zůstat žádné drobečky, zbytky jídel nebo cákance od medu, marmelády nebo limonády. Potraviny, jako cukr, mouku nebo strouhanku, uchováváme v nádobách nejlépe skleněných nebo plastových, které lze pevně uzavřít a zamezíme tím případnému vniknutí mravenců a znehodnocení obsahu.

Další zajímavé rady nejen k mravenčímu problému najdete na magazínu Venilafi v článku Babské rady aneb Jak na co.

Pokud se vám článek líbil, sdílejte, lajkujte, komentujte… 🙂

Autor: Martina Šlejtrová

1 komentář u „Jak se zbavit mravenců“

  1. Zajímavý článek…bydlím na vesnici a tak přes všemožné vyzkoušené babské rady i různé prostředky máme tyto „kamarády“
    v kuchyni každou chvíli…běda jak na zemi zůstane drobeček, hned
    je černě obalený…Prostě s mravenci v kredenci nikdy nebudu sám!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *