Jak si vybrat cestovní pojištění?

Mezi lidské přirozenosti patří i zvídavost. A s tou se pojí i touha toulat se a poznávat cizí kraje. Léto a prázdniny jsou pro takovou činnost přímo ideální doba. Na takovou cestu je třeba se ale pořádně vybavit. Samozřejmostí jsou potřebné věci, jako je oblečení, mapy nebo jídlo. Ale velmi často se zapomíná na jednu důležitou věc. A tou je cestovní pojištění.

I z pohádkové dovolené se totiž může stát drama. Na našich cestách na náš totiž čeká spousta nástrah. Hlavně na cestách do zahraniční, kde můžeme přijít k úrazu, způsobit někomu škodu nebo dokonce zemřít. Náklady na léčení, náhradu následků naší nerozvážnosti nebo repatriaci tělesných ostatků, se bez  mohou vyšplhat do astronomických výšin. Například v případě úrazu a sjednaného cestovního pojištění vám pojišťovna uhradí nejen transport do nemocnice a léčení na místě samém, ale také případnou dopravu zpět do vlasti.

Mnozí turisté hřeší na to, že když mají u nás sjednané zdravotní pojištění a cestují například do zemí Evropské unie, že mají automaticky nárok na zdravotní péči. Nepotřebují si tedy sjednávat zvlášť cestovní pojištění pro cesty do zahraničí. Je to pravda, ale veškeré vyřizování administrativy spojené s pojistnou událostí si musí vyřizovat sami. A přiznejme si, ne vždy nám to náš zdravotní stav či jazykové znalosti dovolí.

Pojišťovny se předhání v nabídce co nejvýhodnějších a nejlákavějších služeb. Patří mezi ně i možnost sjednat si cestovní pojištění on – line. Jak a podle čeho si ale vybrat z těch mnoha možností tu nejlepší. Je několik hledisek, na které bychom se měli zaměřit.

1. Srovnávejte
Nelitujte námahy a porovnejte podmínky a možnosti více pojišťoven, které cestovní pojištění nabízí. V dnešní době existují online srovnávače cestovního pojištění, které vám pomohou správně se rozhodnout. Lépe si tak vyberete, která pojišťovna má výhodnější podmínky, kde vás lépe pojistí pro případ úrazu na vaší adrenalinové dovolené, nebo která pojišťovna lépe hradí náklady spojené s případným zhoršením vaší specifické nemoci.

2. Připojistěte se
Nevyplácí se šetřit. I v případě, že jedete jen k moři, může se stát, že způsobíte někomu úraz. Dotyčný vás pak obvykle žaluje o náhradu nákladů na léčení. Tyto náklady vám pomůže pokrýt pojištění odpovědnosti, které bývá sjednáváno coby doplněk cestovnímu pojištění. Poměrně kuriózním a v dnešní době více než aktuálním doplňkem může být i připojištění proti terorismu. V případě, že utrpíte újmu na zdraví a prokáže se, že vznikla následkem teroristického útoku, bez tohoto připojištění by veškeré náklady byly hrazeny z vašich prostředků.

3. Pečlivě studujte
Pozorně si prostudujte u všech vybraných pojišťoven podmínky, za jakých vám bude k dispozici v rámci vašeho cestovního pojištění poskytnuta asistenční služba. Zda se vztahuje na komunikaci se zdravotnickým zařízením, nebo s místními úřady (v zahraničí). Zda vám dá k dispozici asistenta hovořícího vaším jazykem, který vám s vašimi problémy pomůže.

4. Nepřehlížejte podmínky
I když vám online srovnávač vybere to nejoptimálnější cestovní pojištění, nikdy nezanedbejte detailní pročtení pojistných podmínek. Velmi snadno se totiž může stát, že vám sice pojišťovna poskytne to či ono hrazení. Ale pouze za určitých podmínek. Zvýšenou pozornost věnujte rovněž výlukám z cestovního pojištění, aby se právě vámi zamýšlená aktivita nenacházela mezi aktivitami, jejichž následky pojišťovna nehradí. Sem patří i již jednou zmiňované následky teroristického útoku.

5. Počítejte s rezervou
Nepodceňujte výši pojistného limitu pro jednotlivé případy. Vždy je lepší zvolit si vyšší pojistný limit, abyste měli jistotu, že vaše cestovní pojištění pokryje všechny případné náklady spolehlivě a nebudou vás čekat mrzutosti s případným dodatečným hrazením dalších výloh.

Cestovat, ať už do zahraničí, nebo po naší vlasti, je úžasná věc. Poznáváme nové kraje, nové zvyky a zažíváme neopakovatelné chvíle. Dobře zvolené cestovní pojištění nám pomůže, abychom se cítili po celou dobu dovolených více v klidu a bezpečí.

Autorka článku: Martina Šlejtrová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *