Jak si vybrat notebook

Pokud se chystáte pořídit si svůj první notebook, bude se vám hodit k výběru pár rad. Například menší monitor, než klasický 15“ nebude stačit, pokud se chystáte pracovat v administracích webů apod. Pokud si chcete na notebooku zahrát novější hry, musíte dát pozor na kvalitní operační systém a hlavně na kvalitní grafickou kartu, bez které si herně „neškrtnete“.

Před samotným výběrem notebooku si promyslete a ujasněte, na co budete přenosný počítač potřebovat. Nemusíte být jediní, kdo ho bude používat, takže promyslete výběr i s ohledem na další rodinné příslušníky, kteří budou s notebookem pracovat.

Notebook pro studenty

Pokud vám dítě odjíždí na střední či vysokou školu do jiného města, bude se mu notebook hodit na komunikaci s vámi, ale určitě i na studium, na vyhledávání důležitých informací apod. Protože netoužíte, aby student trávil hodiny hraním pc her, navíc je riziko zničení stroje, patrně mu pořídíte levnější variantu notebooku. To může být například repasovaný notebook nebo notebook z výstav či nový notebook v základní verzi. Stačit bude notebook s monitorem 14“ nebo 15“. Ve všech případech (repasovaný i nový notebook) už může mít operační systém Windows 10. Dobře se ovládá, poradí si s ním hravě i začátečník. Nezapomeňte na webkameru, když budete chtít s dítětem například skypovat – tedy komunikovat zdarma po internetu, můžete se navzájem vidět a komunikace bude příjemnější.

Notebook na komunikaci a sledování filmů

Pokud potřebujete na počítači posílat e-maily, občas se podívat na dobrý film, budete přes něj používat sociální sítě typu Facebook, pracovat s tabulkami nebo textovým editorem (Word atd.), opět vám bohatě stačí repasovaný nebo základní notebook s úhlopříčkou 15,6“, což je nejběžnější a nejčastější velikost monitoru. Na takovém notebooku můžete zpracovávat i domácí videa, kupy digitálních fotografií, nakupovat, jak se vám zlíbí a hrát přes internet běžné hry. Podle toho, co budete do notebooku ukládat vyberte velikost pevného disku. Pokud často natáčíte a fotíte, volte raději větší HDD – kolem 200GB vám na pár let vystačí. Často si můžete vybírat operační systém Windows 7 nebo Windows 10. Pro pokročilejší uživatele je dobrá volba i Linux. Windows jsou snazší na ovládání, začátečníci se v nich intuitivněji orientují a stále je pro ně více programů. Volba mezi dvěma Windows 7 a 10 je na vás. Pracovala jsem s oběma verzemi. S novější W10 jsem spokojenější, notebook se načítá rychleji, ale žádné velké rozdíly mezi oběma verzemi pro běžného uživatele nejsou.

Notebook pro náročnějšího uživatele a hráče

U nás doma se hrají hry často. Mám je ráda i já. Mám velmi dobrý repasovaný notebook s integrovanou grafickou kartou. Nicméně na něm se nedají zahrát už prakticky ani online hry Roblox. Zkrátka integrovaná grafická karta je na nenáročné užívání notebooku, na běžné kancelářské práce atd. Pokud chcete kouzlit s videi, hrát nejnovější PC hry, potřebujete notebook s kvalitní grafickou kartou, která bude v popisu jmenovitě vypsaná. Hodit se bude také výkonnější pevný disk SSD a další vychytávky, které je potřeba doladit podle toho, k čemu budete notebook potřebovat nejčastěji. Pokud chcete herní notebook za výhodnější ceny, porozhlédněte se mezi herními notebooky z výstav.

Notebook na cestování

Hodně cestujete a notebook potřebujete jako úložiště dat na přenos z kanceláře domů apod., nebo jako společníka, který vás na cestách zabaví… Nejdůležitější je tady výdrž baterie a váha, aby se vám zbytečně nepronesl. Může mít i menší displej, ale hodit by se vám v tomto případě mohla podsvícená klávesnice, když budete potřebovat v setmělém dopravním prostředku psát. Na časté a dlouhé cesty si pořiďte i kvalitní sluchátka. Nejpohodlnější jsou větší – širší s měkkým polstrováním. V nich mnohem lépe uslyšíte a nebudou vás bolet uši ani po pár hodinách poslechu hudby či sledování videí.

1 komentář u „Jak si vybrat notebook“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *