Jaká kamenná dlažba je nejlepší?

Kamenné dlažby se těší v posledních destiletích stále větší oblibě. Jsou velmi odolné, hodí se do interiéru i exteriéru, jako dlažba celé místnosti, cestiček, kolem bazénů, před krbem apod. Navíc působí přirozeně a výběr je veliký. Vybírat můžete z více druhů dlažeb formátovaných a nepravidelných s různou tvrdostí a dalšími vlastnostmi. Která kamenná dlažba bude tedy pro váš projekt nejlepší?

Při rozhodování záleží na mnoha věcech. Kde budete kámen pokládat, zda půjde o dlažbu na terasu, nebo dlažbu v kuchyni, dlažbu cesty apod. Také je dobré popřemýšlet o celkové kompozici použitých materiálů v okolí dlažby… A vždy po vyměření prostoru, na který budete dlažbu pokládat, připočítejte zhruba 20% materiálu navíc, abyste měli dost kusů například do rohů a měli i na výměnu za kusy, které se při pokládce a úpravě poškodí.

Dlažba z kamene je přírodní materiál. Proto musíte počítat s tím, že jednotlivé kusy budou mít různou texturu i barvu a nepravidelnou dlažbu – tedy kámen různých rozměrů a tvarů, budete skládat podobně jako puzzle. Poskládat nepravidelnou kamennou dlažbu vám zabere víc času při hledání a úpravě těch správných kousků kamene, ale tyto dlažby působí víc přirozeně. Zvláště pak u historických objektů navodí dojem a atmosféru, jako by byly položené již hodně dávno.

Na venkovní dlažbu se hodí vápenec, pískovec i oblíbená břidlice. Velmi odolný bude andezit, což je magmatická hornina, která prošla při erupcích sopek teplotou až 1100 °C. Velmi odolný je kvarcit, který je voděodolný, mrazuvzdorný, navíc působí moderně, díky jemným kresbám a příjemným odstínům kamene.

Při výběru správné dlažby tedy vemte v potaz na jaký prostor dlažbu chcete použít, čím bude zatížená – častá chůze, voda, horko od krbu apod., zda chcete třeba teplejší odstíny do kuchyně (velmi často je používaný pískovec), nebo barevnější kámen, aby byly cestičky pestřejší (s barvami v textuře kouzlí břidlice). V dalším článku se budeme víc věnovat jednotlivým druhům kamene, vhodného na dlažby.

Reklamní článek

2 komentáře u „Jaká kamenná dlažba je nejlepší?“

  1. Když prohlížím nabídku tak jak se říká je to přímo pastva pro oči,obzvlášt když víte jak by jste potřebovali nový chodník a z nabídky bych si vybrala né jednu dlažbu,ale Bohužel a Bohudík jsem ráda,že si tu nádheru můžu alespon prohlédnout,když už nemám na to,abych si ji mohla pořídit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *