Kašlete, smrkáte, jste unavení – doplňte vitamín C

Venku je ideální počasí pro množení bakterií a virů. Naše tělo je oslabené úbytkem slunečního svitu, sychravým počasím, psychickou nepohodou. Děti chodí do škol a školek, potkáváme se s větším množstvím lidí ve velkých obchodech… To vše pomáhá šířit nemoci a čekárny lékařů jsou v těchto měsících plné. Vitamín C patří k největším pomocníkům v boji proti onemocněním, ale pomáhá i s mnoha dalšími obtížemi.

Najdete ho v ovoci i v zelenině. To všichni víme. Také víme, že se dá koupit jako doplněk stravy. Vývoj vědy a technologií jde hodně rychle kupředu. Takže i moderní doplňky stravy umožňují mnohem lepší využití, než tomu bylo v poměrně nedávné minulosti. U vitamínu C je to schopnost pozvolného uvolňování vitamínu C z kapsle, takže tělo dokáže zpracovat větší část obsaženého vitamínu C a tento doplněk stravy využijeme na maximum. Umí to například JML Vitamín C 500Mg s postupným uvolňováním a s šípky 30mg.

Obecně patří doplňky stravy od českého výrobce ze Zlína JML Fitness Line, s.r.o. k elitě mezi doplňky stravy, dostupnými na našem trhu. Využíváme doma celou řadu doplňků této firmy, zkoušeli jsme i jiné produkty, ale JML u nás vede na celé čáře.

Proč je vitamín C pro naše tělo tak cenný? Posiluje náš imunitní systém, takže jsem odolnější a mnoho virů a bakterií, které se nám do těla dostanou, bude zlikvidováno hned v zárodku. A se silnějšími onemocněními se tělo vypořádá rychleji, než obvykle. My jsme například v rodině se třemi dětmi potřebovali antibiotika za poslední 4 roky jen jednou u jednoho dítěte. Většinu onemocnění zvládneme během pár dní, jen s běžně dostupnou léčbou, například Nurofenem. Někdy stačí jen dvoudenní odpočinek s teplým čajem a je dobře.

Vitamín C využijete také při sportu nebo náročné fyzické práci. S dostatkem vitamínu C se tělo rychleji regeneruje. Tělo ale nevyčerpává jen fyzická námaha, ale také ve velké míře stres. Pokud jste vyčerpaní, často se rychle unavíte, potřebujte kromě odpočinku také více vitamínu C. Přestože s dětmi milujeme ovoce a zeleninu a každý den si je dopřáváme, vitamín C dodáváme tělu i v podobě doplňku stravy. U nás je to nepravidelné, když si vzpomeneme, ale zrovna v tomto období užíváme vše častěji. Tělo si řekne a mozek připomene intuitivně 🙂 Poslední měsíc si lahviček s kapslemi všímám mnohem častěji, než třeba v létě.

Ať už jako prevence nebo pro boj s nemocemi, které vás trápí, je vitamín C nezbytný spolubojovník. Vlasy, kůže, klouby…, všechny tkáně na povrchu i uvnitř těla, ve kterých se vyskytuje kolagen, potřebují k výrobě a zpracování kolagenu právě vitamín C. Bez vitamínu C bychom doslova umřeli. To se právě dělo i na lodích, kde chybělo námořníkům dlouhodobě ovoce i zelenina a kůže a tělo se začalo velmi brzy rozpadat. Tyto smrtelné obtíže známe jako kurděje, dnes už ve větších souvislostech díky průběžnému bádání. Takže určitě nepodceňujte dostatečný příjem vitamínu C. Kurděje nám naštěstí v dnešní době už nehrozí, zvláště v naší dobře zabydlené a prosperující Evropě, ale vysušená kůže, zplihlé a padající vlasy, časté nachlazení napoví, že nám vitamín C chybí. Pokud ho přijmete více, než tělo spotřebuje, bez jakýchkoli problémů je nadbytek vitamínu C vyloučený spolu s močí z těla ven. V případě vitamínu C nehrozí předávkování. Někdy se může stát, že se po doplňcích stravy projeví na kůži alergické reakce. Pupínky, prasklý koutek úst apod. V takovém případě vyměňte doplněk stravy za jiný s menším obsahem, nebo raději přímo od jiného výrobce. Doplňky stravy jsou bezpečnostními mechanismy ze zákona kontrolovány pouze jednou, před vstupem na trh. Pak už je jen na slušnosti výrobce, zda dodržuje výrobní procesy a postupy, zda doplňky stravy obsahují to, co mají obsahovat. Takže je dobré vědět, kdo vámi využívaný doplněk stravy vyrobil a zda poskytuje všechny potřebné informace.

2 komentáře u „Kašlete, smrkáte, jste unavení – doplňte vitamín C“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *