Kladívkový prst

Častým zdravotním problémem nohou ve vyšším věku bývá deformita prstu nebo prstů, nazvaná kladívkový prst. Prst se postupně stáčí a připomíná kladivo, odtud název deformity. Toto bolestivé onemocnění se jen těžko léčí a dodnes není zcela objasněné, jaké příčiny ho způsobují, jak postupuje a jak jej nejlépe vyléčit. Příčiny vzniku kladívkového prstu jsou uváděné tři nejčastější.

U vrozené deformity se kladívkové prsty vyskytují zpravidla na obou nohách současně u jednoho i více prstů. Zdeformovat může prsty neurologický problém. A třetí, nejčastější příčinou je podle všeho špatná obuv. V těchto případech se kladívkový prst začne deformovat až v pozdějším věku. Důvodem jsou krátké úzké boty, které omezují hlavně druhý prst na noze, hned vedle palce. Ten nepotřebuje využívat svaly, které se časem smršťují a stahují poslední článek prstu k sobě – dolů k zemi. Tím vzniká kladívkový tvar prstu. Často se pak na horní straně prstu tvoří mozol, díky tomu, jak zvednutý prst tlačí do boty. Někdy k deformaci kladívkového prstu napomáhá vbočený palec, který tlačí do prstu z boku a jehož příčinou často bývá také nevhodná obuv.

Prevence a léčba kladívkového prstu

Pokud chcete deformaci prstů v pozdějším věku předejít, je důležitá prevence. Noste pohodlnou obuv, která dá prstům dost prostoru k pohybu a prokrvení. Obuv bez podpatků nebo jen s nízkými a širšími podpatky, obuv s prostornou širokou špičkou, z materiálů, které netlačí a noze se přizpůsobí. Výborná je v tomto směru pravá kůže. Důležité je dobré prokrvení a odpočinek pro nohy a chodidla po náročném dni. K tomu výborně poslouží Adjustační ponožky. Ty jsou speciálně vytvořené pro prevenci a léčbu bolavých nohou, deformit prstů apod. Adjustační ponožky mají místo prstů oddělovače, které jsou ručně vyráběné. Adjustační ponožky se nejprve nosí pár minut každý den, ideálně na nohách v uvolněné poloze – když ležíte nebo sedíte. Oddělovače se nasazují nejprve mezi špičky prstů na asi 15 až 20 minut denně. Po pár dnech, až si noha zvykne, se oddělovače posouvají až zhruba do poloviny délky prstů a nosí se cca půl hodiny denně. Po pár týdnech, když už je to možné fyzicky, pak posouváte oddělovače úplně mezi prsty a časem v nich můžete i spát. Oddělovače umožňují pořádné prokrvení chodidla, až do špiček prstů a také lépe prsty uvolní a umožní správné postavení prstů. Adjustační ponožky nejsou určené na běžné nošení do obuvi. Jsou vytvořené speciálně pro relaxaci nohou a pro prevenci zdravotních obtíží.

U začínajících a rozvinutých deformit prstů je využívání různých terapeutických pomůcek bolestivé, stejně jako i chození. Proto je vždy dobré vydržet i přes počáteční nepříjemné pocity, chcete-li se bolestí zbavit a netrpět s každým krokem. A nejlepší je samozřejmě prevence, která podobným zdravotním problémům zcela předejde.

Při léčbě kladívkového prstu pomáhají také různé masti na otoky a další pomůcky. Pokud nezabere tato léčba a deformita neustupuje, pak je na řadě operace. Je popsáno přes 20 různých typů operací kladívkových prstů – měkkých částí tkáně i kosti. Odborný lékař dokáže přesně určit, jaký typ operace bude v daném případě vhodný. I po operaci se může kladívkový prst znovu objevit, pokud nezměníte obuv a nezvýšíte péči o chodidla.

Reklamní článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *