Kouzelná bylinka BAZALKA

Milovníci středomořské kuchyně si bez ní nedovedou představit celou řadu jídel. Nejen kuchyně tuto bylinku hojně používá. I medicína se k této zelené voňavé dámě obrací o pomoc. Jedná se o bazalku.  Tato rostlina pochází původně z Indie a rozšířila se po celém světě. Z celkem 60 různých odrůd využívají lidé pro svou potřebu pouze 7 druhů. 

Co se pěstování týče, bazalce se nejlépe daří ve slunečných, teplých a před větrem chráněných místech. Proto je pro její růst nejoptimálnější mírné Středomořské podnebí s dostatkem příjemného slunečního svitu. Každá rostlina by měla být denně alespoň 5 hodin vystavena slunečnímu svitu. Bez problémů jí ale můžeme pěstovat i doma v květináči nebo v truhlíku. Budeme tak mít neustále čerstvé, voňavé bylinky. Jen drobná poznámka – bazalka je teplomilná, takže pokud máte v úmyslu přemístit jí s květináčem na zahradu, udělejte to až po polovině května, kdy nehrozí nižší ranní teploty.

Charakteristickým znakem bazalky je její chuť a vůně, kterou máme úzce spjatou s kuchyní. Kdo by nemiloval těstoviny s rajčatovou omáčkou, kterou zpestřují zelené bazalkové lístky? Je ale i vhodným kořením, které může pozvednout chuť salátů, marinád, grilovaných mas nebo nápojů. Jednou z nejtypičtějších omáček, kde hraje bazalka prim, je pesto.

Pro přípravu pesta potřebujeme kromě čerstvé bazalky i kvalitní Extra panenský olivový olej, sůl, česnek, kešu oříšky a tvrdý sýr – parmazán nebo gran padano. Bazalkové listy obereme, rozsekáme nadrobno a v hmoždíři rozdrtíme na pastu. V mixéru rozmixujeme oříšky, česnek a přidáme olivový olej. Vzniklou směs smícháme s bazalkovou pastou a nastrouhaným sýrem. Pesto je výborné jako dochucovadlo, ale i jako samostatný dressing k těstovinám nebo rybám.

Bazalka ale nemá jen výborné chuťové vlastnosti. Už po staletí je velmi ceněnou léčivou bylinou. Obsahuje omega 3 – mastné kyseliny, které mají příznivý vliv na krevní oběh, zlepšují funkci nervové soustavy a zlepšují metabolismus inzulínu, což ocení především diabetici. Kromě těchto kyselin najdeme v listech přímo koncentrát vitamínů a stopových prvků, jako jsou vitamíny K, C, A, železo, vápník, hořčík a esenciální oleje. Olej vylisovaný z listů bazalky á silné protizánětlivé účinky a často pomůže i v případech, kdy selhávají klasické léky.

Kromě již zmiňovaných léčebných účinků působí bazalka proti kašli, astmatu, posiluje žaludek, zabraňuje nadýmání, působí močopudně a pomáhá proti zánětu ledvin. Výtažek z listů lze použít jako kloktadlo, nebo na obklad špatně se hojících ran.

A na závěr sladká tečka. Bazalka je žádaná i mezi včelaři. Její květy obsahují vysoce aromatický a chuťově vyvážený pyl, ze kterého včely vyrábějí jeden z nejkvalitnějších a nejchutnějších medů.

1 komentář u „Kouzelná bylinka BAZALKA“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *