Kuří oka, jak je léčit a předcházet jim

Kuří oka jsou nepříjemná a bolestivá. Vznikají dlouhodobým tlakem na kůži chodidla nebo prstů. Nejčastější příčinou je nevhodná obuv. Poznáme je podle typické šedožluté barvy ztvrdlého flíčku s černou tečkou uprostřed. Způsobů léčby je hned několik.

Kuří oko se vytváří v místech, kde dochází k otlaku od obuvi nebo okolí. Takže obvykle na chodidlech, mezi prsty a v okolí prstů nohy. Častěji trpí kuřími oky ženy, právě proto, že častěji nosí tvrdší nevhodnou obuv v podobě lodiček a jiných úzkých bot s krátkými špičkami. Narozdíl od bradavic a mozolů jsou kuří oka více bolestivá. Taky prorůstají spíše dovnitř kuže. Naopak bradavice jsou více vystouplé a mozoly zase více do šířky. Kuří oka bývají tvarově ohraničená a uvnitř mají trn prorůstající dovnitř, který může vypadat jako černá tečka.

Pokud už se u vás kuří oka objeví, v prvé řadě nemilosrdně vyhoďte obuv, která je způsobila a pořiďte si pohodlnější. Pokud chcete mít jistotu, s jakým zdravotním problémem se potýkáte, objednejte se ke kožnímu lékaři. Doporučení od obvodního není třeba. Kuří oka vám můžou v kožní ambulanci vyříznout poté, co místo lokálně umrtví. Pokud chcete méně invazivní metodu, v lékárnách jsou k dispozici náplasti s kyselinou salicylovou.  Se začínajícím kuřím okem vám může pomoci také odstraňování ztvrdlé kůže při koupeli. Do koupele můžete přidat několik tablet acylpyrinu. Uvolní se z něj kyselina salicylová, která je velmi účinná (a používá se právě ve výše zmíněných náplastech). Účelem je, aby se jadérko kuřího oka oddělilo od zrohovatělé kůže a mohli jste jej snadněji odstranit. Pak už stačí jen změkčovat zrohovatělou kůži zábaly, oleji apod.

Ideální je, aby nohy měly takovou péči, při které se kuří oka ani neobjeví. Tedy prevence. V prvé řadě jsou důležité kvalitní pohodlné boty, a když přijdete domů, nechat nohy pořádně odpočívat a prokrvovat se. Pro odpočinek, správné prokrvení, a také pro správné tvarování prstů, jsou speciálně vyvinuté Adjustační ponožky. Patentované meziprstní oddělovače se postupně umísťují mezi prsty až k noze. Tím zajišťují, aby každý prst měl dostatek prostoru a prokrvování probíhalo dokonale až do špiček prstů. Což je velmi důležité pro kvalitní odpočinek chodidel, které každý den velmi zatežujeme. A pokud musíte nosit lodičky nebo podobně na chodidla náročnou obuv, je podobný odpočinek pro nohy naprosto nezbytný, abyste se vyhli zdravotním obtížím v pozdějším věku.

Reklamní článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *