Nepodceňujte výběr autosedačky

V době letních dovolených cestujeme mnohem častěji, než kdykoliv jindy. Kromě krásných zážitků a chvil strávených s rodinou, by pro nás měl být prioritou i šťastný návrat a hladký průběh cesty samotné. Ze všeho nejvíc se snažíme ochránit naše nejmenší. Proto mezi povinnou výbavu při cestách s dětmi patří autosedačka.

Při jejím pořizování by měl do pozadí ustoupit design nebo proslulá značka. Základním ukazatelem je bezpečnost našeho dítěte. Zaprvé by každá autosedačka měla být vybavena opěrou pro hlavu a opěrkou zad. Dítě je v ní stabilněji uchyceno a nedojde k nenadálému nárazu. Rovněž by měla být sedačka větší. Zvláště malá miminka rychleji rostou a pokud koupíte příliš malou, za chvíli budete shánět sedačku novou a utratíte tak zbytečně mnoho peněz.

Autosedačky se dělí podle velikosti do několika skupin:
1.Skupina 0 (popřípadě 0+) – pro děti od narození do 10 (nebo do 13 kilo), co se týče věku tak do 18 měsíců, popřípadě do tří let
2. Skupina I.  9-18 kilo, věková hranice do 5-6 let
3. Skupina II. 15-25 kilo, věk 4-9 let
4. Skupina III. 22-36 kilo, věk 7-12 let
Správná autosedačka by měla mít jednoduché, intuitivní a spolehlivé uchycení na bezpečnostní pásy. Autosedačka se při správném uchycení stává stabilní, ale když už dojde k nějaké nehodě, lze ji snadno z auta vyjmout a předejít tak někdy až fatálním následkům způsobeným uvězněním v autě.

Velmi důležité jsou také materiály, které jsou na výrobu autosedačky použity. Polstrování i potahy by měly být prodyšné, aby se dítko při delší jízdě zbytečně nepotilo a nemělo nepříjemný pocit vlhka a zbytečného tepla.

Důležitým hlediskem je značka UNIVERSAL, kterou by měla být sedačka opatřena. Je známkou toho, že její systém uchycení je kompatibilní se systémy ve všech automobilech. Při použití jiného systému by nemuselo být její ukotvení v případě nárazu spolehlivé.

Při pořizování tohoto bezpečnostního prvku pro vaše děti je optimální si ověřit, zda vámi vybraný výrobek prošel homologací a lze ho bez obav užívat. K tomu slouží homologační značka. Můžeme se setkat se značkami R44-03 nebo R44-04. Tyto značky zaručují spolehlivost a dostatečné otestování podle příslušných norem. Děti tak budou ve větším bezpečí a pro vás se cesta stane klidnější.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *