Recenze na přírodní kartáčky Siwak

Přírodní kartáčky z kořenů stromů mě zaujaly už dříve. Patřím ke konzervativním lidem, kteří nové věci zkouší až tehdy, když jiná možnost není nebo je nabídka natolik naláká, že nelze odolat 🙂 K testování kartáčků Siwak vedla ta druhá možnost. Domluvili jsme s panem Bartyzalem, provozovatelem e-shopu Siwak.cz, že pošle pár kartáčků na otestování a v případě, že budu spokojená, napíši recenzi. Celkový závěr už tedy znáte, spokojená jsem 🙂

Jedno doporučení na úvod. Pokud s přírodními kartáčky chcete začít, po otevření folie, ve které jsou vakuově zabalené, je nechte chvíli na vzduchu vyčichnout. Pokud je hned po rozbalení očicháte, ochutnáte, můžete vás to od dalšího testování odradit. Vůně a chuť těstně po vybalení nejsou ani trošku lákavé. Ani po delší době se kartáčky odéru a chuti nezbaví, ale klady převyšují.

Mně vůně a chuť nijak moc nevadily, vnímala jsem spíš ty zdravotní plusy, které kartáčky nabízely a byla jsem ochotná podstoupit i trochu toho nevoňavého utrpení. Synové je vyzkoušeli a pro ně je zatím tato část nepřekonatelná, takže dál kartáčky neužívají a trvají na umělé verzi klasických kartáčků.  Vůně a chuť jim připomínala chřest, zázvor a křenovou omáčku. Vůně a výrazná chuť jsou i v diskusích důvodem kritiky. Bohužel strom nepřesvědčíte, aby si kořeny ochutil jinak. Na stránkách Siwak jsou v nabídce i ochucené kartáčky, takže až budu nakupovat, určitě zkusím tyto. Ráda bych syny k užívání přírodních kartáčků nakonec přivedla také, takže budu zkoušet další možnosti.

Kartáčky dorazily krásně zabalené. Každý kartáček je v pěkné papírové krabičce, v ní najdete plastové pouzdro s otvorem nahoře a v něm vaukově zabalený kartáček. Což je kus kořene stromu Salvadora Perská. Už samotné čtení o rostlině – keři – stromu na Wikipedii, bylo velmi zajímavé a potvrzuje to, co na svých stránkách e-shop uvádí. Tedy především antiseptické účinky kartáčku a jeho bělící schopnosti, které jsem vnímala už po prvním vyzkoušení, vyčištění zubů.

Po vybalení a omytí vodou je třeba na jedné straně kartáčku oloupat kůru asi na šířku malíčku. Oloupanou část rozžvýkáte. Chvíli to zabere. Až jsou štětinky měkké, můžete začít se samotným čištěním. Je to nezvyk, čistit zuby musíte trochu jinak, než klasickými kartáčky, takže je třeba najít si jiný postup a styl, ale nic složitého. Z prvního čistění mě docela dost pálila pusa – po vyčištění je dobré ústa vypláchnout chladnější vodou, pálení rychle ustoupí. Při dalších čištěních už jsem cítila jen slabé pálení. Pro mě je to ukazatel, že je kartáček a všechny prvky v něm obsažené, aktivní a jakmile už necítím nic – ani chuť, ani pálení, je čas oříznout použitou část kartáčku a oloupat další kousek na čištění.

Zuby byly bělejší hned během prvního čištění a bylo to dobře poznat. Mívám velké problémy s krvácením dásní. I v tomto směru dostál kartáček avízovaných pozitiv. U prvního čištění k velmi slabému krvácení došlo, ovšem opravdu minimálnímu oproti tomu, s čím se potýkám normálně. A u dalších čištění jsem krvácení ani nezaznamenala. I mezizubní prostory mi kartáček vyčistil mnohem lépe, než se to kdy podařilo s běžnými mezizubními kartáčky, navíc jsem si ušetřila nepříjemné pocity, které klasický umělý mezizubní kartáček působí, když zvolíte třeba špatný úhel, pospícháte apod. Mezizubní nit je potřeba i v tomto případě čištění zubů. Těsné prostory mezi zuby přece jen nití vyčistíte poctivěji, než měkkými štětinkami, které se do těch nejtěsnějších částí nedostanou.

Antiseptické schopnosti kartáčku také potvrzuji. Plak se na zuby usazuje mnohem pomaleji a za delší dobu, než po klasickém čištění a je jedno, jakou pastu a zubní vodu na klasické čištění použiji. Další věc, čím je pro mě přírodní kartáček lepší, než klasika, je jeho zabalení a uložení. Mně docela vadí umístění kartáčku v koupelně v blízkosti umyvadla, kde se myjí špinavé ruce apod. Málokdo to ví, ale třeba i u mytí špinavých rukou se uvolňují molekuly se špínou a šíří se vzduchem a ulpívají na všem, co je v dosahu. Pokud máte v koupeně záchodovou mísu, šíří se molekuly s něčím dalším cca 2 metry od mísy. Zkrátka je to celkově velmi nehygienické a kartáčky umístěné v koupelně by se měly měnit co nejčastěji. Přírodní kartáčky by se ani v koupelně skladovat neměly. Je to velmi vlhké místo, kořen je živá tkáň rostliny, podobně, jako třeba zelenina a může se stát, že vám díky vysoké vlhkosti splesniví. Já mám kartáček v pouzdře vedle počítače v dóze s propiskami. Kdykoli během dne ho tak můžu použít a myslím, že hygieničtější místo bych pro něj těžko hledala. Po použití stačí kartáček opláchnout vodou. V horním uzávěru obalu je otvor, díky kterému může kartáček dobře větrat. Přitom je hygienicky mnohem lépe chráněný, než klasický kartáček zavěšený vedle umyvadla apod. Plastový obal vypadá bytelně, takže vydrží určitě mnoho používání a kartáčků. Občas bych ho propláchla vodou, víc nebude třeba.

Pro mě jsou přírodní kartáčky hned z několika zdravotních důvodů mnohem lepším řešením, než klasické plastové. Jsem ráda, že jsem měla možnost kartáčky otestovat a jakmile dojdou, nakoupím další. K plastovým a zubní pastě seuž vracet nechci. U přírodních kartáčků se zubní pasta nepoužívá. Přírodní chemie a složky kartáčku plně dostačují na vše, co při čištění zubů potřebujete vyřešit. Výtažky ze Salvadory Perské se dokonce používají v kosmetickcých výrobcích zaměřených na bělení zubů. Můžete si ušetřit peníze a bělit si zuby rovnou při čištění. Cena kartáčků bývá v diskusích občas pranýřovaná. Ale ráda dám 99,- Kč za jeden zubní kartáček, který mi vydrží odhadem cca 20 dní – po 2 dnech ořezávám. A budu mít zuby bělejší, ubyde zánětů zubů, kterými poslední roky často trpím, nebudu se trápit s krvácením dásní, celkově budu mít v puse mnohem méně bakterií, plaku, kazů… Pokud je pro vás chuť a vůně problematická, doporučuji to zkoušet dál. Pozitiva zdravotních přínosů za to opravdu stojí. Pokud kupujete přírodní zubní kartáček poprvé, tak volte variantu za 129,- Kč i s pouzdrem na kartáček.

Kartáčky můžete zakoupit přímo na stránce e-shopu Siwak.cz.

Autorka článku: Eva Králová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *