Šicí stroje

Adalbert Fingerhut.  Jméno, které většině z nás nic moc neřekne.  Ale český překlad tohoto jména určitě ano. Vojta Náprstek. Cestovatel, mecenáš, velký stoupenec pokroku. Během revolučního roku 1848 se účastnil nepokojů, které probíhaly po celé rakousko – uherské monarchii. Aby se vyhnul stíhání tak emigroval do Ameriky. Tam se živil mimo jiné jako knihkupec. Jeho obchod se stal místem, kde se potkávali krajané žijící v Americe. Do Prahy se vrátil po deseti letech a v domě U Halánků, který dodnes stojí v Praze na Betlémském náměstí, zřídil něco jako kulturní centrum, kde se setkávali představitelé inteligence a také ženy. Náprstek byl velkým stoupencem a propagátorem ženské emancipace.

Byla tu také představena jedna, na tu dobu nevídaná, novinka. Šicí stroj. Věc, která mohla výrazně  ulehčit ženám jejich práci. Zhotovování textilních výrobků se najedou stalo rychlejším a snazším. Ženy se už nemusely hrbit hodiny nad jehlou a hromadou látky. Stačilo začít šlapat, roztočit kolo a stroj se rozběhl jako o závod.

Od té doby doznal šicí stroj nespočet změn. Stal se plně automatizovaným, pohání ho elektřina a ne ruce švadlenek. Šití na stroji se tak mohlo stát masovější záležitostí a velmi brzo opustilo soukromí domácích módních salónů nebo malých dílen. Objevily se továrny a švadleny se staly průmyslovými dělnicemi.

Naštěstí se oblíbenost šicích strojů mezi českými ženami udržela, a tak se stále v domácnostech najde kufr s malým moderním strojem. A milovnice tradic vlastní dokonce i staré stroje šlapací, díky kterým si mohou vyzkoušet i roky staré postupy.

V dnešní době jsou k dispozici šicí stroje s více méně intuitivním ovládáním, které s přehledem zvládnou i jedinci, kteří se teprve učí s takovým strojem pracovat. Stroje jsou vybaveny mnoha šicími programy, díky kterým není třeba nic složitě měnit a shánět. Veškeré vybavení a příslušenství je v jednom balení. Chcete zkrátit kalhoty? Olemovat ubrus? Nebo snad obšít knoflíkovou dírku? Takový šicí stroj to zvládne přímo hravě a k vaší plné spokojenosti.

Pokud milujete originální kousky oděvů, je možné je ozvláštnit i výšivkou. V takovém případě je ideální pořídit si vyšívací šicí stroj, který kromě klasických šicích programů disponuje i vyšívacími šablonami a programy, které i z obyčejného trička udělají model hodný módního návrháře.

Výběr strojů v dnešní době uspokojí nejširší vrstvy zájemců. Od začátečníků až po nejnáročnější znalce a milovníky domácího šití. Fantazii se meze nekladou a šicí stroje jí napomáhají.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *