Správná velikost bot

Kupujeme nové boty. První, co nás upoutá, je samozřejmě design. Musí se nám líbit, musí nás něčím zaujmout. Další, co musíme bezpodmínečně mít na zřeteli, je správná velikost. Jedině bota, která dokonale sedí, nám poskytuje pohodlí a radost z pohybu.

Když dorazíme do obchodu, není problém vyzkoušet si více druhů obuvi a najít tu pravou velikost. Mnohdy ale nemáme možnost si boty vyzkoušet. Jedná se například o moment, kdy kupujeme boty přes internet. Bohužel neexistuje jedno univerzální číslování. Tabulky velikostí se liší v jednotlivých zemích a dokonce u jednotlivých výrobců. Pokud už máte vyzkoušeného výrobce, není třeba nijak významně zkoušet.

V případě, že měníte značku, je dobré znát svůj mondpoint – nejdelší rozměr chodidla, který vám pomůže odhadnout správnou velikost. Zjistit tento rozměr je velmi snadné. Vezměte list papíru a položte ho ke zdi. Postavte se tak, aby se pata zdi dotýkala a fixem na papíře označte místo, kam až sahá nejdelší prst na noze. Změřte pak vzdálenost od kraje papíru k nakreslené značce.

Kvůli pohodlí by měl být vnitřek boty pro běžné denní nošení zhruba o 5 – 10 mm větší. Proto je k naměřené délce potřeba připočíst tzv. nadměrek. Záleží samozřejmě na tvaru a šířce špičky u vybrané obuvi.

U boty na sport je nutné počítat s nadměrkem 1 cm (o 1 velikost větší). Při běhu se totiž chodidlo chová jinak než při obyčejné chůzi. Při razantním dopadu na zem se lehce zploští a během odrazu se prsty tlačí silněji do špičky. Navíc se bota na chvilku lehce zkrátí. Stejně specifické pravidlo platí pro výběr dětských bot. Tam by měla být rezerva 1 – 1,5 cm kvůli rychlému růstu dětské nohy.

Srovnávací tabulka velikostí by měla být k dispozici u každého dobrého prodejce. Stejně, jako odborníci, kteří s výběrem velikostí poradí.

1 komentář u „Správná velikost bot“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *