Víte, jaké hole kdy zvolit?

Hůl. Kdysi synonymum nezmoci, úrazu a trvalých následků. V poslední době se pohled na tuto zdravotní pomůcku začíná obracet pomalu jiným směrem. Zasloužila se o to rehabilitační metoda a posléze i sportovní odvětví zvané nordic walking – rychlá dynamická chůze se speciálními holemi. Nordic walking pochází, jak název napovídá, z oblasti Skandinávie, kde se postupem času stal až lidovým sportem.

Jedná se o velice účinný, a přitom šetrný aerobní trénink celého těla, při kterém je vysoká spotřeba energie a únava nastupuje daleko později, takže jí člověk může provozovat déle. Technika severské chůze se podobá klasickému běhu na lyžích.

Jedinou pomůcku, kterou k tomuto druhu sportu potřebujete, jsou hole. Lze si vybrat buď pevné, nebo teleskopické, u kterých se dá změnit výškové nastavení a mohou je používat všichni členové domácnosti. U pevných holí je důležité dbát na správnou délku. Aby chůze splnila svůj účel, musí být záda rovná a člověk by měl chodit vzpřímeně. Hůl by měla být tak dlouhá, aby ruka, která jí drží byla v pravém úhlu k tělu. Vzoreček pro výpočet optimální délky trekingové hole je výška člověka v centimetrech x 0,63. V praxi to znamená, že člověk měřící 173 centimetrů by měl zakoupit hůl dlouhou 173×0,63= 108,99 centimetrů.

Velmi důležitá u turistických holí je i rukojeť. Je třeba, aby byla z příjemného materiálu, díky kterému se při chůzi nebude potit ruka. Její tvar by měl být příjemný do ruky (možno i anatomicky tvarovaný) a měl by být z takového materiálu, aby při případné chůzi tlumil vibrace.

Neodmyslitelnou pomůckou jsou hole pro lidi, kteří mají problémy s chůzí. Ať už vlivem vysokého věku, nemoci nebo úrazu. Díky holím mají nemocní nebo staří lidé naději, že i přes svůj někdy neutěšený zdravotní stav mohou dostat do společnosti, na procházku nebo na docela všední pochůzku po úřadech.

Je několik druhů holí, které jsou předepisovány pro různé typy pacientů. První jsou klasické jednoduché vycházkové hole, které používají zejména staří lidé jako oporu. Dodává jim jistotu při mnohdy nejisté chůzi a slábnoucích končetinách. Bývají vyrobené buď ze dřeva, nebo lehkého kovu, například duralu. Jsou tak lehké a nezatěžují zbytečně svého nositele. Mnohdy i tyto hole bývají teleskopické, takže se snadno dají uložit do kabelky.

Většinu z nás někdy potkala nepříjemnost v podobě úrazu, nebo operace, po které následovalo období, kdy jsme museli naše nohy šetřit. V takovém případě jdeme od lékaře, nebo z nemocnice vybaveni rovněž pomůckou, která nám umožní chůzi.

Po operaci nebo bezprostředně po úraze mnohdy nesmíme zatěžovat postiženou končetinu vůbec. V takovém případě jsou většinou doporučovány podpažní berle, na které se lze celou vahou položit a odlehčit tak odpovídajícím způsobem nejen nemocné končetině, ale zároveň nepřetěžujeme tu zdravou. I tyto berle jsou obvykle vyrobené ze dřeva nebo lehkého kovu.

S tím, jak rekonvalescence a rehabilitace pokračují, mění se i pomůcky pro chůzi. Berle pomalu vystřídají francouzské hole. Předepisují se pro případ, že postiženou končetinu už smíme trochu zatěžovat, ale přesto jí musíme ještě trochu odlehčovat, aby nebyla namáhána a měla čas k regeneraci. Výhodou jsou opěrky pro předloktí, díky kterým je chůze pohodlnější a stabilnější. Díky výškovému nastavení jsou použitelné pro pacienty nejrůznějších výšek. Vyrábí se obvykle z duralu nebo hliníku. Jsou ta velmi lehké a snadno se s nimi manipuluje. Nosnost francouzských holí dosahuje 150 kilogramů.

Jako doplňkové prvky jsou k holím prodávány náhradní gumové nástavce, které tlumí nárazy do tvrdého podkladu, a také protiskluzové návleky vhodné do sněhových závějí nebo na náledí.

Hole by měli být brány jako prostředek pro rehabilitaci a jako vítaná možnost volně se pohybovat. Ne jako stigma nemohoucnosti. Budou vítaným společníkem a oporou při vašem uzdravování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *