Vlastnosti kamenných dlažeb podle typů

Plánujete kamennou dlažbu v interiéru nebo exteriéru? Každý typ kamene může mít trochu jiné vlastnosti a lépe se tak hodit zrovna pro váš projekt. Například andezit je magmatická horina, která prošla velkým žárem při erupci sopky, proto se dokonale hodí kolem krbu nebo ohniště.

Dlažba z kamene může být formátovaná nebo nepravidelná. U formátované dlažby kámen prošel úpravou a do rukou se vám dostane dlažba stejných tvarů a rozměrů. Díky tomu ji rychleji položíte, poskládáte do rohů apod. Nepravidelná dlažba je přírodní kámen z lomu v různých tvarech, někdy i v různé tloušťce. Budete ho skládat podobně jako puzzle, ale tam, kde chcete, aby co nejlépe dlažba zapadla do celkově přírodního designu nebo u historických objektů, působí nepravidelná kamenná dlažba více přirozeně.

Pískovec se těží přímo u nás v Česku. Jedna z jeho pozitivních vlastností je díky tomu i nízká cena. Kromě toho je pískovec odolný, snadno se zpracovává. Používá se často jako okrasný kámen. Tedy i jako dlažba dobře vynikne tam, kde chcete prvek dlažby více zdůraznit. Pískovec je velmi pevný a odolný kámen. Můžete ho využít ve vnitřních i venkovních prostorách. Kromě podlah a teras nachází často využití také na chodnících.

Pro svou barevnost a nízkou cenu patří břidlice k nejoblíbenějším kamenným dlažbám. Břidlicový kámen hraje různými barvami, břidlicová dlažba je tak i výbornou dekorací. Proto se břidlice často využívá jako dlažba na terasu. Břidlice je mrazuvzdorná, hodí se i do extrémnějších horských podmínek. Má vysokou životnost a navíc má i tepelné a zvukové izolační vlastnosti. Proto se často používá i jako obklad nebo na střechu. Břidlici můžete bez obav použít v interiéru i exteriéru.

Voděodolný kvarcit se výborně hodí k vydláždění kolem vodních ploch, bazénů nebo i do koupeny. K dostání je v různých barevných kombinacích. Dlažba z kvarcitu je tak nejen odolná a s dlouhou životností, ale zároveň působí elegantně a moderně. Dobře odolává i mrazu nebo žáru.

Žáruvzdorná magmatická hornina andezit vzniká při výbuchu sopky. Prochází teplotou až 1100°C. Andezit můžete bez obav použít na obklady ohnišť, dlažbu kolem ohnišť. Používá se spíše v exteriérech na cesty, chodníčky, ale i na terasy, sokly, ploty. Andezit je hodně tvrdý kámen a velmi odolný vůči počasí i mechanickému opotřebení.

Vápenec je sedimentální hornina. Vzniká miliony let usazovaním hornin na dně moří, jezer, bažin apod. Má skvělé tepelné izolační vlastnosti. Jako i další kamenné dlažby je vápenec mrazuvzdorný, velmi odolný, s dlouhou životností. Dobře se díky své barvě kombinuje i s dalšími materiály. Častěji se používá do interiérů na podlahy prakticky kdekoli i v koupelně, ale můžete ho využít i jako dlažbu terasy, kolem bazénu, na cesty…

Reklamní článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *