Vlaštovičník patří k bylinkám budoucnosti

Vyšší rostlina Vlaštovičník se štíhlým stonkmem, malými zelenými lístky a drobnými žlutými květy rostě v naší přírodě velmi hojně. Miluje vlhkou půdu s vyšším obsahem dusíku. Potkáte ji také podél cest, kolem plotů na loukách, rumištích apod. Lidově se vlaštovičníku říká také dar nebeský, krvovník, cedlín nebo hadí mlíč. Je to bylinka velmi oblíbená v lidovém léčitelství i medicíně.

Kdysi dávno lidé věřili, že tato bylinka dává zrak mladým vlaštovkách. Z této pověry pak vzniklo i její rodové jméno chellidonium, v překladu vlaštovčí bylina. Nejznámnější využití vlaštovičníku lidovém léčitelství je patrně potírání bradavic šťávou, která vytéká z čerstvě utrženého vlaštovičníku a zabarvuje kůže do hluta až hněda. Musí se přitom dávat pozor, aby šťáva nevypálila i zdravou kůži v okolí bradavice, takže kapat jen na bradavice. Na celém světě používají bylinkáři vlaštovičník také na léčbu jaterních a žlučníkových potíží.

Vlaštovičník se musí užívat opatrně, ve větším množství může mít i toxické účinky na tělo. Vzpomínám, jak jsme z čerstvě posekané trávy vyhazovali vlaštovičník pryč, aby se z něj neudělalo špatně mladým králíčkům. Poslední dobou se stále častěji píše o tom, že toxické účinky a varování před jedovatostí jsou dost nadsazené, nicméně i tak je dobré být opatrný ať už užíváte léčebně cokoli. Někdy i z nevhodného koktejlu naprosto neškodných doplňků stravy – vitamínů a minerálů se může člověku udělat velmi nevolno.

Známý bylinkář ing. Jiří Janča říkával, že bez vlaštovičníku vůbec nevychází ven, protože mu pomůže při všem, co by ho mohlo na cestě potkat…

Nejvíce informací o léčivých účincích naleznete v Herbáři č. 5 str. 80-83 od ing. J. Janči a J.A. Zentricha, který o nejnovějších účincích vlaštovičníku píše ještě i v knize Speciální metody fototerapie str. 117-121.

Ze Speciálních metod fototerapie citujeme použití.

Zevně :
– mazání při ekzému
– svědění kůže
– plísni
– furunkulóze
– na ošetření spálenin
– poleptané pokožky
– na omrzliny
– opařeniny
– zánět mléčné žlázy
– podporuje též hojení sliznic
– lze jím ošetřovat i povrchově dostupné nádorky.
Kapání do nosu a očí vynecháváme.

Vnitřně:
– léčí zánět žaludku, žaludeční a žlučníkové vředy
– léčí jaterní choroby, včetně žloutenky nejrůznějšího původu s výjimkou tzv. žloutenky obstrukční vzniklé zaklíněním kamínků ve žlučovodu, která je ovšem indikací k okamžitému chirurgickému výkonu
– příznivě ovlivňuje cukrovku II. typu na inzulinu nezávislou
– posiluje srdce
– snižuje krevní tlak
– má účinky antisklerotické
– příznivě ovlivňuje léčbu střevních chorob, v této indikaci lze s výhodou použít též mikroklimata, kdy po stolici aplikujeme balonkem 100-125 ml roztoku ( 1:15 v destilované vodě)

Tolik bylinář Zentrich k účinkům vlaštovičníku.

Tibetská tinktura z vlaštovičníku

Vlaštovičník se používá buď čerstvý nebo za čerstva zpracovaný do tinktur, aby se léčivé látky stihly vylouhovat. Pokud si potřísníte zdravou pokožku šťávou z čerstvě utrženého vlaštovičníku, hned si kůži umyjte.

V zimě bylinky nerostou, neutrhneme si ani vlaštovičník, ve městech je problém jej sehnat i meziročně. Z toho důvodu je k dispozici Tibetská tinktura z vlaštovičníku, která je vyrobena z čerstvě natrhaných bylin, louhovaných v lihu a ve vodě. Při výrobě musí být dodržené tibetské zásady zpracování léčivých rostlin tak, aby v nich zůstalo co nejvíce účinných léčivých látek.

Věda a vlaštovičník
V poslední době vzrůstá zájem o léčebné využití této byliny. V době, kdy byl připravován Herbář č. 5, tak bylo známo 21 alkaloidů, hlavní účinné látky obsažené ve vlaštovičníku. V době, kdy byly připravovány Speciální metody fototerapie (vydané v roce 2001), jich bylo známo již 36. Výzkum bezesporu stále pokračuje…Ve světě se objevují informace dokonce i o protinádorovém působení vlaštovičníku.

V nabídce e-shopu Zentrichova apatyka najdete také další přípravky pro zdravou kůži, např. Koupelovou sůl z Mrtvého moře a vitaminy VITAL Imun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *