Vyznejte se v zubních pastách

Nezbytnou součástí hygieny člověka už po mnoho tisíce let patří i péče o zuby. Je to jednak preventivní opatření proti kazivosti chrupu, a pokud se už nějaké potíže objeví, kartáček a pasta na zuby jsou ideálními pomocníky zubařů v boji s kazem nebo probléme s dásněmi.

V obchodech se nabízí nepřeberné množství zubních past nejrůznějšího složení, příchutí a také cen. Jak se v tom zorientovat, abychom si vybrali tu pravou?

Nejdříve je třeba si rozmyslet, jaký účel má zubní pasta splňovat. Potřebujeme jí pouze jako hygienický prostředek, nebo máme nějaké zdravotní problémy a zubní pasta bude terapeutickým prostředkem. Podle toho si vybíráme i složení jednotlivých zubních past. Při nákupu bychom si měli prostudovat složení vybraného výrobku, zda obsahuje dostatek účinné látky, která je pro nás prospěšná.

První důležitou látkou nezbytnou pro zdraví zubů jsou fluoridy. Jejich úkolem je posílit zubní sklovinu a zajistit její odolnost před poškozením. Zároveň zabraňují odvádění minerálů ze skloviny a zabraňují vzniku kazů vznikajících působením nejrůznějších baterií. Pokud trpíte zubními kazy, je optimální pasta s vyšším obsahem těchto látek. Jejich obsah bychom ale měli hlídat zejména u dětských zubních past, aby se do dětského organismu nedostávalo příliš velké množství těchto látek. Pokud náhodou trpíte alergií na fluoridy, je třeba pečlivě vybírat pastu, ve které obsaženy nejsou.

Poměrně nepříjemným problémem jsou skvrny na zubech. Ať už od kávy, vína nebo cigaret. Vaše zuby by ocenily pastu s větším obsahem bělidel, které pomáhají odstraňovat běžné skvrny. Pokud jsou skvrny způsobeny vlivem nemoci nebo léků, je pro jejich odstranění obvykle potřeba zásah odborníka.

Bolí vás zuby v důsledku odhalených zubních krčků? Nebo si nemůžete vychutnat ledový nápoj, protože vaše citlivé zuby protestuje? V tom případě by vaše zubní pasta měla obsahovat mikroabrazivní částice, které vyplní drobné prasklinky ve sklovině u citlivých zubů nebo mírně znecitliví odhalené zuby a bolest není tak intenzivní.

Velmi bolestivou záležitostí bývají afty, fistule a nejrůznější bolestivé útvary na dásních a v dutině ústní. Je třeba zvolit pastu, která má nižší obsah SLS a SCS-pěnidel. Sice tolik nepění, ale jsou šetrnější k dásním a sliznicím ústní dutiny. Pro ošetření aftů jsou ideální pasty s příměsí nejrůznějších bylinek. Například s heřmánkem, nebo šalvějí.

Důležité upozornění pro každého, kdo je při léčbě svých zdravotních potížích odkázán na homeopatika. Účinky těchto léků zeslabuje máta peprná. Z tohoto důvodu se raději vyhýbejte pastám s obsahem mentolu.

Je velmi těžké jednoznačně říci, která pasta je nejlepší. Pro začátek stačí zmapovat výskyt případných alergenů, které by mohly ohrozit vaše zdraví. A pak u stačí vybírat pouze podle své chuti, vkusu a finančních možností. Nabídka těchto výrobků je ta široká, že uspokojí každého zákazníka.

Autorka článku: Martina Šlejtrová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *