Babské rady v domácnosti

Moderní technika. Internet. Smartphony, iPhony. Speciální čistidla na to i na tamto. Nejmodernější technologie. To všechno se na nás jako konzumenty valí doslova ze všech stran. Ale i v této přetechnizované době stále existují jednoduché a prosté rady našich babiček, které dovedou s minimálními náklady výrazně ulehčit život a čas. Hospodyňky z minulého či předminulého století se mnohdy musely potýkat s absencí peněz. Uchylovaly se k praktikám, které sice byly mnohdy kuriózní, ale o to účinnější. Když nevíte jak na to – babička poradí! 🙂

Začneme v kuchyni.

Máte problém dostat mastnotu z pekáčů nebo hrnců? Stačí kávová sedlina. Spolehlivě odstraní jak mastnotu z nádobí, tak z umyvadel nebo vany.

Občas se stává, že odpad v kuchyňském dřezu se zanese a neodtéká. Existují účinné čističe. Ale ne vždy je máme po ruce. Jako alternativa stačí do výlevky nasypat trochu jedlé sody a zalít horkou vodou. Postup můžeme opakovat. A pokud máme podezření, že je odpad znečištěn silněji, pak vyrobíme čistící směs z půl hrnku soli a půl hrnu jedlé sody. Nasypeme do výlevky a zalijeme hrnkem octa. Účinek je velmi silný. Ale pozor na bouřlivou reakci. Doporučujeme chránit oči.

Máte v domácnosti chromové kliky? A také se vám zdá, že jsou neustále matné, i když leštíte a leštíte? Stačí je přeleštit navlhčeným hadrem poprášeným hladkou moukou.

Klasickým místem potíží bývá lednička. Velmi často se potýkáme s námrazou ledničky nebo nepříjemnými zápachy. Námrazu účinně odstraníme tak, že do vypnuté lednice nebo mrazáku vložíme hrnec s teplou vodou. Námraza se bude odlupovat a padat rovnou do toho hrnce. Vyhneme se tak potopě po celé kuchyni. Po odmrazení je dobré lednici vytřít do sucha a omýt roztokem vody a octa. Zmizí tak případné zápachy a nečistoty. Pokud se v lednici objeví nepříjemný zápach, stačí nasypat trochu jedlé sody do misky a vložit do lednice. Nebo vložte dovnitř rozkrojené jablko. Oba prostředky spolehlivě pohltí i velmi intenzivní zápach.

Mnohdy se stává, že při ohřívání v mikrovlnné troubě jídlo prská a znečistí tak celou troubu. A jak tu mastnotu dostat pryč? Zkuste nakrájet citrón na plátky a v misce se čtvrt litrem vody. Vložte do trouby a zhruba 5 minut zahřívejte na plný výkon. Poté jen setřete vodu, která se odpařila a usadila na vnitřku trouby. Krásně se setře i s mastnotou.

Nevítanými společníky bývají v kuchyni mravenci, kteří se vydávají na průzkum, co by mohli ulovit. Do cesty jim můžete položit houbičku na nádobí namočenou do cukrové vody. Mlsní mravenci do ní nalezou a vy pak jednoduše houbičku zlikvidujete. Velmi dobré odpuzovadlo je celer posypaný skořicí. Pro malé potížisty něco tak odporného, že se raději sami odstěhují.

Velmi účinnou návnadou, která supluje jed na mravence, je směs kvasnic s cukrem, nebo s medem. V útrobách nenapapaných mravenců vyvolá kvasný proces, který je zahubí.

Jedním z nejoblíbenějších materiálů na výrobu hrnců a misek je nerez. Pokud jsou starší se skvrnami, je ideální na skvrny nalít ocet a zhruba hodinu nechat působit. Ocet lze nahradit i citrónovou šťávou, popřípadě přidat sůl. Takhle ošetřené nádobí pak stačí přeleštit flanelovým hadrem.

Připálené hrnce vyčistíme kašičkou z jedlé sody a vody. Vzniklou kašičku naneseme jemnou stranou houbičky na spáleninu a vydrhneme. Poměrně účinným odstraňovačem spálenin může mýt i populární Coca – Cola. Nalijte do hrnce a nechte podle potřeby vařit. Uvidíte, jak bude hrnec jako nový.

1 komentář u „Babské rady v domácnosti“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *